Име на проекта: № ДН17/19 от 12.12.2017г. № ДН17/19 от 12.12.2017г. Изследване на приложимостта на високочестотната електрокардиография при амбулаторно проследяване на пациенти с пейсмейкър
Продължителност: 12.12.2017 - 12.07.2021
Финансирано от:
Фонд „Научни изследвания“ към Министерство на образованието и науката
Анотация:
Проектното предложение е интердисциплинарно, базирано на знания в областите инженерни науки (електроника, информационни и комуникационни технологии) и медицина. Двете области попадат изцяло в Националната стратегия за научни изследвания, а именно в приоритетните области „Информационни и комуникационни технологии“ и „Здраве и качество на живот“.
Специфична особеност в проекта е предвиденото телеметрично мониториране на пациенти с пейсмейкър, което по своята същност е в областта на телемедицинските приложения. Телемедицината се дефинира като отдалечено предоставяне на здравни грижи и медицински познания, чрез използването на телекомуникационни средства и методи с цел осигуряване на експертно-базирана медицинска помощ на неквалифициран, отдалечен персонал или на самите болни. Телемедицински приложения са обект на редица научноизследователски проекти по рамковите програми, включително Хоризонт 2020. Доказателство за това са множеството конкурсни сесии.
Цел на проекта:
Целта на проектното предложение е: Синтез, изследване и анализ на подходящи схемотехнически решения, алгоритми и програмни процедури, приложими в автономни системи за телеметрично мониториране при високорискови пациенти с пейсмейкър.
Хипотезата е, че е реално да се реализира портативна система за дистанционно, включително в домашни условия, проследяване на пациенти с пейсмейкър с достоверност, достатъчна за вземане на адекватно решение от специалист, относно ефикасността на сърдечната стимулация. За разлика от брандираните фирмени системи, предложената ще е независима от типа на пейсмейкъра, многократно по-евтина и достъпна за всички пациенти.
За постигане на така формулираната цел са набелязани следните задачи:
Да се проведат експериментални изследвания, в лабораторни условия, на основни модули на система за снемане на високочестотна електрокардиограма с цел оптимизация на схемните решения по отношение на: консумация, бързодействие, скорост и обхват за безжично предаване на данни, надеждност, размери.
Да се синтезира база данни, включваща електрокардиографски записи с насложени пейс-артефакти, както и реално снети сигнали от пациенти с пейсмейкър.
Да се синтезира в среда Matlab алгоритъм и съответна програмна процедура за надеждно разпознаване на пейс-артефакти. Да се оцени надеждността на процедурата при обработване на сигналите от базата данни.
Да се създаде базова конфигурация на телеметрична система за регистриране на високочестотно ЕКГ, която да отговаря на изискванията на международните стандарти и да се проведат контролирани клинични изпитания за доказване на
приложимостта на телеметрията при пациенти с пейсмейкър.
Повишаване на капацитета и утвърждаване на водещите позиции на базовата и партньорската организации в научните изследвания и разпространението на придобитите нови знания в областта на системите за съхранение на енергия.
Очакваните резултати се свеждат до:
Създаване на концептуално нова конфигурация, на портативна и автономна ЕКГ система, позволяваща:
Регистриране на електрическата активност на сърцето от повърхността на тялото, както и на пейсмейкърните импулси;
Обработка на данните от запис (епоха 10-15 сек) и детектиране на пейс-импулсите;
Безжично предаване на данните, на близко (Bluetooth, XBee, др.) и последващо предаване на далечно разстояние (GSM, интернет)
Екип от ТУ-София:
Екип от ТУ-София:
доц. д-р инж. Серафим Табаков, д-р инж. Валентин Цибулко, маг. инж. Иван Кънев (докторант)
Ръководител на проекта е доц. д-р инж. Серафим Табаков
Към екипа на проекта са включени и учени от:
ИБФБМИ-БАН: проф. д-р инж. Ирена Жекова
МУ-София: доц. д-р по мед. Николай Рунев, доц. д-р мед. Светослав Йовев, ас. мед. Красимира Кощикова, специализант мед. Васил Колев
Партньори: ИБФБМИ-БАН, МУ-София
Координатор на проекта: доц. д-р инж. Серафим Табаков
Copyright © 2024 ТУ-София - ЦИР